بازاریابی محصولات کشاورزی

باغوان | بازاریابی محصولات کشاورزی

بازاریابی محصولات کشاورزی


بازاریابی محصولات کشاورزی یکی از ضرورتهای نظام تولید روستایی و کشاورزی است که اهمیت آن در فرآیند تولیدات روستایی بسیار مشهود است. اهمیت این موضوع تا حدی است که در کشورهای پیشرفته و حتی درکشورهای در حال توسعه بازاریابی مقوله ای مهمتر از تولید است و از بازاریابی به عنوان دست نامرئی تولید نام برده می شود.

مسائل و مشکلات بازاریابی محصولات کشاورزی:

مسائل و مشکلات بسیاری در زمینه بازاریابی محصولات کشاورزی در کشورمان وجود دارد که همواره به مانند سد محکمی مانع از بازاریابی صحیح و توسعه بیشتر بازار فروش محصولات می شوند، تعدادی از مشکلات عبارتند از:

 1. نامتناسب بودن ساختار تسهیلات بازاریابی
 2. ناپایداری قیمت
 3. فصلی بودن تولیدات کشاورزی
 4. نامناسب بودن سیستم اطلاعرسانی بازار
 5. هزینه بالای تولید
 6. ضایعات فراوان درطول مراحل مختلف تولید
 7. حضور دلالان و واسطههای فراوان
 8. نامناسب بودن حمایتهای دولت در زمینه توسعه بازار
 9. سیاستهای بازاریابی تولیدات روستایی

همه عوامل اشاره شده  دست به دست هم داده و مانع به وجود آمدن موارد زیر می شود:

 • دستیابی کشاورزان به درآمدهای بالا
 • افزایش ارزش افزوده محصولات تولیدی
 • همچنین مبارزه با فقر و محرومیت روستائیان

تاریج مطالعات ما نشان میدهد که با توجه به مسائلی که در باب اهمیت بازاریابی محصولات کشاورزی مطرح میشود لازم است که برای ارتقا کمیت و کیفیت تولید و افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و در نهایت توسعه این بخش قبل از تولید، بازارهای مناسب عرضه این محصولات شناسایی و زمینه عرضه محصولات تولید شده فراهم شود که در این راستا شرکت پیشگامان صنعت کشاورزی باغبان با هدف اصلاح و بهبود نظام خدمات رسانی و بازاریابی محصولات کشاورزی، محو واسطه ها و نهایتأ بهبود تولید و درآمد کشاورزان بتوانند نقش مهمی ایفا کرده و ارزش افزوده قابل توجهی به صنعت کشاورزی و کشاورزان ایجاد نماید.
برای استفاده از خدمات توسعه بازار محصولات کشاورزی خود با ما از طریق اطلاعات تماس دفتر مرکزی واقع در تبریز یا دفتر مراغه در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 4 =